Kokavšánky v tkanom šate

Kolekcia nadčasových tkaných detských modelov, určená k prekračovaniu generačných bariér pri revitalizovaní tradičných tkanín do bežného používania odevov súčasnej najmladšej generácie.
Projekt z verejných zdrojov podporil fond na podporu umenia.

Mojou snahou ako tkáčky, je posunúť tkanie na krosnách, ako tradičného remesla, do oblasti odievania. V kolekcii Kokavšánky v tkanom šate je prepojenie toho čo mám tak rada. Prepojenie tkania ako tradičného remesla, ľanu ako materiálu a tradičných ľudových vzorov. Na začiatku realizácie projektu som sa snažila získať podklady o pôvodných ľudových vytkávaných vzoroch, ktoré sa používali na odevoch v regióne Malohontu, v mojej rodnej Kokave nad Rimavicou. Po návštevách Gemersko – malohotského múzea v Rimavskej Sobote, Novohradského múzea a galérii v Lučenci, kultúrneho strediska v Kokave nad Rimavicou ale hlavne pri osobných rozhovoroch s odborníkmi zaoberajúcimi sa touto problematikou, som prišla k poznaniu, že v pôvodnom odievaní v našom regióne boli vytkávané vzory veľmi jednoduché. Z tohto poznania som vychádzala aj pri tvorbe mojej kolekcie. Pri realizácii prvých detských modeloch som strihovo vychádzala zo strihov odevov, ktoré som našla v Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci. Utkala som metráž, kde v osnove bola bavlna a v útku ručne pradený ľan. Pri vzoroch som vychádzala z publikácie p. Štefana Repčoka Tradičná Kokavská svadba. Práve z tejto publikácie som čerpala najviac podkladov pri realizácii projektu Revitalizácia tradičného tkáčstva a príprava odevov pre najmladšiu generáciu.

Novohradské múzeum a galéria v Lučenci

Pri ďalších modeloch som vychádzala zo vzoru, ktorý som našla na fotografii, ktorej autor je p. učiteľ Zajac, spevák, tanečník a dlhoročný vedúci detského súboru v Kokave nad Rimavicou. Vzor na jeho košli je vytkávaný technikou preberania.

Pavel Zajac spevák, tanečík a dlhoročný vedúci detskej a mládežníckej folklórnej skupiny
Pavel Zajac

Keper

Prerobením starých dvojniteľnicových krosien na štvorniteľnicové  som začala tkať plátno, doplnené o techniku tkania keper. Moju kolekciou som doplnila aj o doplnky, v ktorých je využitá keprová väzba. Kolekcia modelov Kokavšánky v tkanom šate je prepojením techniky tkania plátnová väzba, preberanie a keprová väzba.


Kokavšánky v tkanom šate na Rádiu Regina – 9.8.2020

Foto: Petra Foto a MAS MALOHONT